Головна  →  Офіційні новини  →  30 листопада 2023

Адаптація демобілізованих ветеранів, Захисників і Захисниць України до мирного життя. Реалії та виклики сьогодення, перспективи їх вирішення

Під такою назвою 29 листопада у режимі відеоконференції відбулося засідання «круглого столу» під головуванням Голови тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань комплексного врегулювання державних соціальних гарантій ветеранам, Захисникам і Захисницям України, членам їх сімей, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України Анатолія Остапенка. Участь у засіданні взяли директор Департаменту соціальної політики Руслан Світлий та заступник директора Департаменту Максим Бученко.

Адаптація ветеранів війни є складною та багатоаспектною проблемою, тому потребує комплексного підходу, а також співпраці між урядом, громадськістю та власне ветеранами, підтримки під час виконання обов’язків військової служби, а також цілісного механізму повернення до цивільного життя після завершення військової служби.
У місті Києві послідовно реалізовується соціальна політика, направлена на формування комплексної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей. Враховуючи кількість учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, родин загиблих Захисників та Захисниць України, яка з’явилася у 2022 році внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, будується єдина муніципальна платформа Kyiv Military Hub для реалізації ветеранської політики у місті Києві, яка ґрунтується на комплексності підходів та охопленні максимальної кількості учасників бойових дій, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України у м. Києві.
В Хабі працюють переважно учасники бойових дій, члени сімей Захисників і Захисниць України та волонтери. Спеціалісти чітко усвідомлюють усі соціальні проблеми та запити, в своїй більшості проходячи їх з 2014 року, шукаючи вирішення в комісіях, робочих групах та судах. Вони постійно співпрацюють з різними органами влади і громадськими організаціями з метою підвищення ефективності та результативності роботи.

1 березня 2019 року набув чинності Закон України від 7 лютого 2019 року №2684-VIII «Про внесення змін до статті 3-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо Єдиного державного реєстру ветеранів війни», яким на законодавчому рівні передбачено створення Єдиного державного реєстру ветеранів, що спрямований на збирання, реєстрацію, накопичення, зберігання, захист і знеособлення інформації про ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Проте на разі відсутність постійно оновлюваної статистичної інформації щодо кількості ветеранів, їхнього вікового розподілу не дає змогу індивідуалізувати потреби ветеранів для врахування у процесі формування чи модернізації системи державної підтримки.

1 липня 2023 року в Україні запустили пілотний проєкт «Інститут помічника ветерана». Його основна ідея – різнопланова підтримка ветерана з боку уповноваженої людини, котра має розуміння і досвід вирішення всіх потреб та проблем ветерана після повернення його до мирного життя.

Також в Україні запрацювала онлайн система інформаційних сервісів «е-Ветеран». За допомогою звичайного смартфона, ПК чи ноутбука можна цілодобово отримати найповнішу інформацію про санаторно-курортні заклади, суб’єкти надання послуг із психологічної реабілітації, які працюють з ветеранами.
З огляду на вищевикладене Хаб відкритий до плідної співпраці для реалізації та захисту прав і свобод наших ветеранів війни, Захисників та Захисниць України, оскільки спільні дії допомагають досягнути значних результатів у будь-якій суспільній сфері.

Перейти до спискуВерсiя для друку