Взаємодія заради забезпечення гідного життя дитині з інвалідністю
Кожна дитина народжується правоздатною і має невід’ємне право на гідні умови життя у власній громаді. Сім’ї, у яких виховується дитина із комплексною інвалідністю, щодня докладають великі зусилля, аби забезпечити реалізацію цього базового права. Підготовка дитини до самостійного життя, формування необхідних навичок обслуговування, прийняття рішень, набуття життєвого досвіду – складний процес, під час якого і сім’я, і дитина потребує як підтримки власних сил та ресурсів, так і прийняття суспільством.
Подібна підтримка має надаватись структурами та організаціями соціально-гуманітарної сфери на засадах комплексності, збалансованості, врахування інтересів і суб’єктності дитини. А ключем до досягнення потрібного балансу та якості послуг має стати якісна взаємодія всіх зацікавлених сторін – як дитини та її батьків, так і надавачів послуг та суб’єктів прийняття управлінських рішень.
Наприкінці березня Київський міський центр соціальних служб спільно з ГО «Соціальна синергія» провели пошукові міжсекторіальні семінари «Забезпечення для кожної дитини права на проживання в сім’ї та в громаді: захист прав дітей з комплексними та тяжкими формами інвалідності». Участь у семінарах взяли представники районних управлінь соціальної та ветеранської політики, служб у справах дітей та сім’ї, центрів соціальних служб, центрів комплексної організації осіб з інвалідністю, територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та громадських об’єднань, що надають послуги сім’ям дітей з комплексною інвалідністю у м. Києві.
В рамках програми заходів були презентовані та обговорені теми: світоглядні засади взаємодії з особами з інвалідністю, суб’єктність дитини з інвалідністю, особливості комунікації з батьками/законними представниками дитини з комплексною інвалідністю тяжких форм; висвітлена різниця між медичною, правовою та біопсихосоціальною моделями надання послуг особі з інвалідністю.
Учасникам були презентовані досвід роботи та послуги відділення мобільної паліативної допомоги Київського міського дитячого діагностичного центру, послуги та система роботи районних центрів комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю (на прикладах Деснянського та Дарницького ЦКРОІ), соціальні послуги «догляд вдома», «денний догляд», «супровід під час інклюзивного навчання», які надаються у м. Києві Громадською Організацією Kiewer Samariter - Спілка Самаритян України Київське Об'єднання шляхом соціального замовлення Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА. Також була презентована робота та послуги ГО «Родина для осіб з інвалідністю» та ГО «Батьківська спільнота».
Учасники відмітили, що інформація про діючі послуги та сервіси була вкрай актуальною і корисною, адже відтепер вони зможуть якісно інформувати родини та направляти їх до потрібного надавача.
Під час групової роботи районні команди фахівців опрацювали питання подолання стереотипів стосовно дітей з інвалідністю, обговорювали труднощі під час надання послуг та побудови комунікації із сім’єю дитини з інвалідністю та розробляли можливі рішення, а також формували алгоритми практичної взаємодії між різними суб’єктами у ситуації порушення прав дитини з інвалідністю, існування загрози життю та здоров’ю дитини та невиконання батьками власних обов’язків щодо розвитку дитини.
Ґрунтовний розгляд практичних ситуацій, а також налагодження міжсекторіальної взаємодії забезпечила експертна команда у складі к.п.н., методистки КМЦСС Лариси Остролуцької, начальниці відділу захисту прав дитини ССДС КМДА Ірини Романової, начальниці відділу усиновлення та сімейних форм виховання Служба у справах дітей та сім'ї КМДА Валентини Березіної, заступниці директора Солом'янський районний в місті Києві центр соціальних служб, правозахисниці Лариси Татарінової. Саме робота із модельними кейсами дозволила учасникам визначити коло відповідальності кожної структури та відпрацювати власні дії за напрямами оперативного реагування і планової роботи із родиною.
️У своїх відгуках більшість учасників відмітили, що пошуковий семінар значно розширив їх професійні знання та підвищив компетенції:
«Родини не знають про послуги, які доступні в громаді, бо фахівці, які могли б проінформувати також не знають. Не знали!!!! А тепер знають!!!!».
«Потрібно працювати з батьками, у яких є діти з інвалідністю та допомагати їм навчитися сприймати свою дитину як дитину з прихованими можливостями».
«Розширила свої знання майже з кожного питання семінару, тобто професійна валізка поповнилась прямо гарно. Дякую!»
Пошукові семінари сприяли формуванню спільного розуміння та підходів у роботі із сім’ями, де виховується дитина з інвалідністю. Як зазначили учасники, «вміння домовлятися між спеціалістами організацій дає можливість покращити послуги для дітей з інвалідністю». То ж, об’єднавши разом можливості і фаховість спеціалістів різних структур, ми зможемо реалізувати право кожної дитини на гідне проживання в сім’ї та громаді.
Захід проводився в рамках Проєкту "Мінімальний пакет інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми", що впроваджується UNICEF Ukraine за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KFW). Проєкт реалізується у партнерстві з Українська мережа за права дитини, СОС Дитячі Містечка Україна, ГО "Соціальна Синергія", Українська освітня платформа.