Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Департамент соціальної та ветеранської політики
офіційний вебпортал

Запроваджено систему ранього втручання

Опубліковано 12 грудня 2024 року о 16:46

Відповідно до Конституції України сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Раннє втручання – це комплексна послуга для родин, які виховують маля до трьох повних років (послугу рекомендується надавати у віці до трьох років одинадцяти місяців двадцяти дев’яти днів) із порушеннями розвитку або ризиком їх виникнення, яка поєднує медичну, психологічну, соціально та освітню складові.

Мета послуги – раннє виявлення та профілактика порушень у дітей, покращення їх розумового розвитку, підвищення якості їх життя.

Послугу раннього втручання (РВ) рекомендується надавати командою фахівців різних галузей (лікарем, реабілітологом, дитячим психологом, педагогом-дефектологом, логопедом, іншими спеціалістами за потребою), яка безпосередньо здійснює заходи, що становлять зміст послуги раннього втручання.

Послуга РВ надається на основі інтегрованого, комплексного та міжвідомчого підходів: проводиться оцінювання розвитку рухових, мовних, комунікативно-емоційних та сенсорних здібностей, з’ясовуються особливості розвитку ігрової діяльності, її відповідності віковим етапам та індивідуальними можливостям дитини. Через опитування збирається інформація про сон та годування дитини, гігієнічні процедури, особливості її взаємодії з батьками, оцінюється індивідуальні потреби та визначення пріоритетів сім’ї дитини.

Упровадження послуги РВ рекомендується шляхом створення юридичних осіб – надавачів послуги РВ або відповідних структурних підрозділів при закладах охорони здоров’я, освіти, соціального захисту.

Рішення про створення надавача послуги РВ рекомендується приймати на підставі результатів моніторингу потреби населення у послузі РВ.

Надавача послуги раннього втручання рекомендується розміщувати у спеціально побудованих або пристосованих приміщеннях з усіма видами комунального благоустрою, що відповідають державним будівельним нормам (ДБН), санітарно-гігієнічним, протипожежним вимогам, техніці безпеки.

Послугу раннього втручання рекомендується надавати: дітям, яким установлено ступінь відставання у розвитку, дітям, у яких виявлено анатомічні дефекти, інші необоротні порушення функцій органів і систем організму, дітям, яким установлено інвалідність, дітям, у яких виявлено тяжкі захворювання, розлади, травми, дітям, у яких виявлено порушення розвитку або ризик їх виникнення у зв’язку з насильством, жорстоким поводженням у сім’ї, дітям із високим ризиком виникнення порушень розвитку внаслідок несприятливої дії соціальних та біологічних факторів.

Виявляти сім’ї з дітьми, які потенційно потребують надання послуги РВ рекомендується закладам охорони здоров’я, закладам дошкільної освіти, установам/закладам соціального захисту населення, зокрема надання соціальних та реабілітаційних послуг, громадським об’єднанням, благодійним, релігійним та іншим організаціям, задіяним у системі раннього втручання.

При виявленні потенційних отримувачів послуги РВ в закладах охорони здоров’я рекомендується лікарю/дитячому лікарю/сімейному лікарю, який вперше виявив проблему, рекомендувати їм звернутися до надавача послуги раннього втручання.

Послугу РВ рекомендується надавати після визначення індивідуальних потреб дитини та її сім’ї, складення індивідуального сімейного плану раннього втручання та укладення договору про надання такої послуги.

Визначення індивідуальних потреб дитини та її сім’ї рекомендується здійснювати фахівцями команди РВ.

Також рекомендується інформувати сім’ю дитини про зміст і порядок надання цієї послуги, можливості отримання інших послуг.

Раннє втручання – це робота із сім’єю, а не лише з дитиною. Важливо тримати у фокусі уваги інтереси дитини, її потреби, теорії розвитку, прив’язаності, нормалізації та працювати у ситуації, що впливає на дитину. Тому принципами раннього втручання є сімейно-центрованість, рутинно-орієнтованість, командний підхід, координація сервісів та ресурсів.

На виконання плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року Департаментом соціальної та ветеранської політики забезпечено потребу населення адміністративно-територіальної одиниці в наданні медико-соціальних послуг раннього втручання для 119 дітей віком від 0 до 4 років утвореними центрами комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю, зокрема:

1. Відділення соціально-психологічної реабілітації та медичного спостереження Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Дарницького району міста – 22 дітей;

2. Відділення надання соціальних та реабілітаційних послуг для дітей з інвалідністю Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Голосіївського району м. Києва – 5 дітей;

3. Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Деснянського району міста Києва – 2 дітей;

4. Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Дніпровського району – 44 дитини;

5. Центр комплексної реабілітації для дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району міста Києва – 14 дітей;

6. Центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю Солом'янського району міста Києва– 32 дитини.

За попередньою інформацією, спрогнозована потенційна потреба надання послуги РВ становить 130 дітей.

Триває постійна робота щодо задоволення потреб в наданні послуги РВ та пошуку залучення додаткових ресурсів на основі інтегрованого комплексного та міжвідомчого підходів з урахуванням принципів сімейно-центрованості, між- трансдисциплінарності, інклюзивності, тощо.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux