Раннє втручання — флагманський проєкт Мінсоцполітики зі створення безбар’єрного простору в Україні
Послуга раннього втручання – це раннє виявлення командою спеціалістів різного профілю проблем зі здоров’ям та розвитком дитини, вчасне і оперативне надання їй допомоги, що дозволяє знизити інвалідизацію дитини в майбутньому. Вона поєднує медичну, психологічну, соціальну, освітню допомогу.
Послуга надається сім’ям, в яких є дитина від 0 до 4 років.
Головна мета послуги – раннє виявлення особливостей дитини і за необхідності – профілактика.
Важливо, що чим раніше виявлені особливості розвитку дитини, тим дитина має набагато більше шансів на кращий розвиток і бути більш адаптованою в суспільстві.
За перші роки життя дитина проходить величезний шлях: від немовляти, яке ще нічого не вміє, до маленької людини, яка може ходити, танцювати, займатися спортом; розмовляти, формулювати свої бажання, озвучувати думки; цікавитися творчістю і мати власні уподобання.
І саме в цей період у фахівців та батьків найкращі можливості допомогти дитині з виявленими порушеннями розвитку, які можна скоригувати.
При цьому послуга є сімейноцентрованою, адже у центрі уваги не лише дитина, що має складнощі, а вся родина.
Послуга включає супровід родин, які виховують малюків із порушеннями розвитку, підтримку в подоланні кризи, у розвитку життєво необхідних навичок у дитини, покращення взаємодії малечі із членами родини та соціумом.
Такі дії є превентивними та часто допомагають запобігти розвиткові інвалідизації. Застосовувати методику раннього втручання можна тоді, коли порушення вже відбулися в дитини чи лікарі підозрюють, що вони можуть відбутися.
Послуга з раннього втручання надається в закладах охорони здоров’я за принципом раннього виявлення таких дітей на базі пологодопоміжних дитячих закладів здоров’я, а також в реабілітаційних центрах міста Києва.
Протягом 2023 року послуги раннього втручання у місті Києві надано для 109 дітей, а протягом І кварталу 2024 року – для 38 дітей і надання таких послуг триває.