Яка відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства?
Взяття на профілактичний облік кривдника та проведення профілактичної роботи з кривдником – це один із спеціальних заходів щодо протидії домашнього насильства, передбаченого Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Це є частиною практичної діяльності дільничних офіцерів поліції та підрозділів ювенальної превенції.
Підставами для поставлення кривдника на профілактичний облік є:
- складений адміністративний протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 КУпАП;
- терміновий заборонний припис стосовно кривдника, винесений працівником уповноваженого підрозділу поліції;
- отримання уповноваженим підрозділом поліції в установленому законом порядку інформації про видачу судом обмежувального припису кривднику;
- рішення суду про накладання адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 КУпАП;
- відкриття кримінального провадження стосовно кривдника у зв’язку з вчиненням ним домашнього насильства чи насильства за ознакою статі;
- повідомлення установи виконання покарань про звільнення від відвідування покарання кривдника, засудженого за вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», направлення на проходження програми для кривдників визначається як один із заходів захисту, що його застосовує суд. Кривдники можуть бути направлені на проходження програм на строк від 3 до 12 місяців, а суб’єктами, відповідальними за виконання програм, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
Також кривдник може брати участь у цій Типовій програмі за власною ініціативою на добровільній основі.
Типова програма для кривдників була затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 01.10.2018 № 1434. Зміни до цієї програми були внесені згідно з наказом Міністерства соціальної політики України від 13.10.2021 № 588.
Мета програм для кривдників – підвищити рівень безпеки та благополуччя постраждалих, перервавши насильницьку поведінку за рахунок проведення роботи з тими особами, які вчиняють насильство, переважно з чоловіками.
Наразі суди міста Києва все частіше починають притягати до адміністративної відповідальності та застосовують адміністративні стягнення й заходи впливу до кривдників.
В 2024 році 204 особи, з числа кривдників, пройшли Типову програму для кривдників, яка затверджена наказом Міністерства соціальної політики України 01 жовтня 2018 року № 1434 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 13.10.2021 № 588).