Головна  →  Офіційні новини  →  4 грудня 2023

З грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю

Міжнародний день людей з інвалідністю запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році з метою привернення уваги суспільства до потреб людей з інвалідністю, захисту їх прав, гідності і благополуччя. В Україні Міжнародний день людей з інвалідністю запроваджено Указом Президента 27.11.1993 року.

Успішне інтегрування у суспільство, людей з інвалідністю потребує справедливого соціального захисту та забезпечення нормальних умов життя. В Україні такі особи наділені усією повнотою прав і свобод. Законодавство України у сфері соціального захисту людей з інвалідністю регулюють Закони України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні». У жовтні 2008 року Україна підписала Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю, яку ратифіковано у грудні 2009 року, а в березні 2010 вона набрала чинності.
У Києві проживає близько 161 тисячі людей з інвалідністю. З них: І група - 12,8 тис. осіб, ІІ група - 73,6 тис. осіб, ІІІ група - 62,8 тис. осіб, діти - 11,8 тис. осіб. В т.ч. особи з інвалідністю зі статусом: АТО/УБД – 1,8 тис. осіб, ВПО – 14,6 тис. осіб, чорнобильці - 4,2 тис. осіб.

Соціальний захист. Місто докладає максимум зусиль, щоб забезпечити їм можливості участі в політичному, соціальному, економічного і культурному житті. Зокрема затверджені та реалізуються місцеві цільові програми, які забезпечують комплекс заходів у тому числі для осіб з інвалідністю:

МЦП «Турбота. Назустріч киянам» на 2022 - 2024 роки передбачена матеріальна/грошова та інші допомоги:

- особам з інвалідністю – 29,3 тис. щомісячна грошова допомога в розмірі від 1,2 тис. до 2,5 тис.грн., виплачено -  660 500 тис.грн.;

- понад 2 тисячам осіб з інвалідністю виплачено одноразову матеріальну допомогу (в середньому 3,2 тис. грн. на особу), - 6 400 тис. грн;

- особам з інвалідністю з числа учасників АТО і УБД – 1,2 тис. осіб отримали щорічну виплату у розмірі 20-30 тис.грн. на загальну суму 24 670 тис.грн.

- для УБД, які втратили кінцівки - передбачено компенсацію за придбаний автомобіль (на обліку в ЦБІ перебувають особи в черзі на забезпечення автотранспортом понад 3 тис. осіб з інвалідністю);

- безоплатним харчуванням та продуктовими наборами забезпечено понад 4 тис. осіб з інвалідністю (тим, хто на обслуговуванні районних територіальних центрів соціального обслуговування) - на суму 4 600 тис. грн.;

- забезпечується пільговий проїзд та компенсація проїзду для понад 130 тис. осіб з інвалідність.

Реабілітація. Послугами реабілітації, у тому числі допомогою у відновленні втрачених функцій організму, професійної (трудової) адаптації та їх суспільної інтеграції в цілому забезпечують:

- 35 установ, підпорядкованих Департаменту соціальної політики, забезпечують осіб з інвалідністю різними видами соціальних та реабілітаційних послуг. В інтернатних закладах, підпорядкованих Департаменту, перебуває 2351 особа з інвалідністю, в тому числі 266 ВПО.

- Майже 11 тис осіб з інвалідністю забезпечено технічними та іншими засобами для реабілітації на суму – 123 888,7 тис. грн. (всього надійшло на ці цілі 125 059,8 тис.грн.), а саме:

- засоби складного протезування для 98 осіб;

- протези молочної залози для 4360 осіб;

- ортопедичне взуття для 1205 осіб;

- засоби гігієни для 5308 осіб.

- Здійснюється соціальний супровід осіб, які втратили кінцівки, а саме у 26 медичних закладах (КНП) створено мультидисциплінарні команди із залученням соціального працівника з подальшим супроводом особи до підприємств, що забезпечують виготовлення протезів та подальшої соціальної реабілітації.

- Щороку забезпечується санаторно-курортне лікування та оздоровлення осіб з інвалідністю різних груп та статусів на загальну суму 77 419,2 тис. грн.

- Також 1,6 тис. осіб отримують 9 додаткових соціальних послуг за соціальним замовленням, що надаються некомунальними установами, а відшкодування вартості наданих послуг становить 183 790 тис.грн.

- На реабілітацію дітей з інвалідністю використано 23 186, 233 тис.грн. для 1001 дитини за державною програмою відповідно до Постанови КМУ №309  від 27.03.2019 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю”.

Реабілітація учасників бойових дій. МЦП «Підтримка киян — Захисників та Захисниць України» у 2023 році заплановано 24 заходи, які на сьогодні організовуються до виконання враховуючи, що на їх проведення передбачено асигнувань у розмірі 8 650 тис. гривень. (за Програмою – 123 000 тис.грн.).
Окрім того, КБУ «Київській міський центр допомоги учасникам антитерористичної операції» безпосередньо опікується учасниками бойових дій, Захисниками та Захисницями та забезпечує супровід ветеранів з метою їх соціалізації та надання підтримки у важливих для них питаннях.
З метою покращення фізичного, психоемоційного та психологічного здоров’я учасників АТО/УБД, у тому числі Захисників і Захисниць, на умовах співпраці із 9 організаціями, благодійними фондами та медичними закладами забезпечено надання безкоштовної медичної допомоги, фізичної та соціальної реабілітації, зубопротезування тощо для 1 484 осіб.
Важливим є і соціальний супровід, адаптація та профорієнтація військових, а також подальше їх працевлаштування. Налагоджено співпрацю та підписано меморандум з Київським міським центром зайнятості. Ведуться перемовини з навчальними закладами міста Києва, для навчання та перекваліфікації ветеранів, членів родин ветеранів та членів родин. Проведено профорієнтаційні тренінги, семінари та укладено меморандуми про співпрацю з підприємствами міста Київ, а саме з компанією ELIO (провідна меблева компанія) та корпорацією «Профі Груп» (корпорація з виготовлення металоконструкцій).

Створення безбар’єрного середовища. На виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, КМДА розроблено проект «Формування єдиної системи надання реабілітаційної допомоги в м.Києві», якою передбачено створення медичного центру реабілітації та паліативної допомоги, а також організаційні заходи з щодо створення безбар’єрного доступу, а саме:

- розроблення єдиних архітектурних стандартів, за яких будівлі, вулиці, тротуари, транспорт мають бути фізично доступними для всіх людей, в т.ч. для маломобільних груп населення;

- забезпечення вільного доступу до якісної освіти незалежно від віку;

- створення рівних можливостей для активної участі людей у громадському житті;

- забезпечення умов для працевлаштування і соціалізації і захисту від проявів дискримінації.

Працевлаштування та підтримка громадських організацій осіб з інвалідністю. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» роботодавці, які використовують найману працю повинні забезпечити робочими місцями осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця.
За 2022 рік 18 982 підприємства, на яких згідно інформації ПФУ працевлаштовано 66 885 осіб з інвалідністю (виконувався норматив у 13 321 підприємства – 70,18% від загальної к-ті підприємств).
МЦП «Соціальне партнерство» на 2022-2024 роки передбачено заходи щодо фінансової підтримки 22 громадським організаціям ветеранів і осіб з інвалідністю, діяльність яких має соціальну спрямованість, однак у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні фінансування таких заходів у 2022 та 2023 році не відбувається.
Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємствам, заснованими громадськими організаціями осіб з інвалідністю, надається дозвіл підприємствам організаціям громадських об’єднань осіб з інвалідністю на право користування пільгами з оподаткування.
Розпорядженнями КМДА надано дозвіл на право користування пільгами на прибуток, на землю та на ПДВ для 39 підприємств, заснованих громадськими організаціями осіб з інвалідністю.
У 2022 році середньооблікова чисельність працюючих на таких підприємствах м. Києва склала 632 особи, з них 417 осіб з інвалідністю, а за 9 місяців 2023 року 574 особи, з них 379 осіб з інвалідністю.

Перейти до спискуВерсiя для друку